Impuls

Impuls



EZT o handlowej marce "Impuls" to rodzina nowoczesnych jednostek pasażerskich produkowanych przez firmę NEWAG SA z Nowego Sącza.

Impulsy produkowane są w wersjach dwuczłonowych (typ: 37WE), trójczłonowych (typ: 36WE), czteroczłonowych (typ: 31WE), pięcioczłonowych (typ: 45WE) oraz sześcioczłonowych (typ 35WE). Przystosowane są do zasilania trakcyjnego prądem stałym 3 kV i jazdy po torze szerokości normalnej 1435 mm. Konstrukcja pudeł i wózków jest stalowa spawana. Pojazdy te mają zastosowaną pełną klimatyzację wnętrza, nowoczesne systemy informacji pasażerskiej oraz przystosowane są do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Według wymagań zamawiających mogą być wyposażone w sieć WI-FI, gniazdka elektryczne dla pasażerów itp.

Ich maksymalna prędkość eksploatacyjna wynosi 160 km/h (konstrukcyjna 176 km/h) w wyniku czego w kabinach zastosowany jest dwustanowiskowy pulpit sterowniczy (w Polsce dla jazdy powyżej 130 km/h wymagana jest dwuosobowa obsługa trakcyjna).

Jako pierwsze powstały jednostki 35WE (sześcioczłonowe) na zamówienie Szybkiej Kolei Miejskiej z Warszawy w formie leasingu, w ilości łącznej 9 sztuk. Pierwsza dostawa dla SKM obejmowała 6 sztuk Impulsów (001-006), a następnie domówiono jeszcze trzy egzemplarze (008-010) Prototypowy pojazd 35WE został przekazany do przewoźnika 12 czerwca 2012 roku.

Podczas dostaw dla SKM Warszawa wyprodukowana została jedna jednostka 35WE na zamówienie Kolei Ślaskich w 2012 roku o numerze 35WE-007.

Zamówienie na pojazdy z rodziny Impuls NEWAG otrzymał również z Kolei Dolnośląskich, gdzie dostarczonych zostało pięć sztuk czteroczłonowych jednostek 31WE. Jeden z egzemplarzy dolnośląskich 31WE dnia 19.02.2013 roku pobił rekord prędkości dla ezt krajowej produkcji przejeżdżając z prędkością 211,6 km/h po Centralnej Magistrali Kolejowej.

Kolejne pojazdy typu 31WE NEWAG dostarczył również do województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego, które to ogłosiły przetarg w ramach Zachodniej Grupy Zakupowej. Zamówienie obejmowało łącznie 14 pojazdów - 12 dla Pomorza Zachodniego, a 2 dla województwa lubuskiego.

10 marca 2015 roku NEWAG podpisał umowę z Kolejami Dolnośląskimi na dostawę pięciu Impulsów czteroczłonowych z wymaganiami pełnego spełnienia TSI.

Początkiem roku 2016-tego kolejne 2 sztuki zostały przekazane do spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Trójmiejskie Impulsy wyróżnia wysokość podłogi, która została podniesiona do 960 mm i jest o 200 mm wyższa od standardowej wysokości podłogi w Impulsach.

Początkiem 2017 roku zakończyła się dostawa czteroczłonowych jednostek dla Kolei Małopolskich.

12 września 2016 roku NEWAG podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego na dostawę dwunastu trójczłonowych i pięciu czteroczłonowych pojazdów serii "Impuls" z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne 10 sztuk pojazdów. Urząd docelowo zdecydował się na korzystanie z prawa opcji i łącznie dostarczonych zostało 27 pojazdów. To jedno z największych zamówień na nowy tabor pasażerski. Co ważne to kolejne pociągi tej serii na Pomorzu Zachodnim i przekazane do eksploatacji spółce Przewozy Regionalne.

Dwuczłonowe Impulsy (typ 37WE) zostały dostarczone na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego (2 sztuki) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko - Mazurskiego (1 sztuka). W obu przypadkach pojazdy przekazane zostały do obsługi połączeń kolejowych spółce Przewozy Regionalne.

W 2014 roku NEWAG otrzymał z Kolei Dolnośląskich w ramach wygranego przetargu kolejne zamówienie na dostawę jednostek pasażerskich serii Impuls. Tym razem przewoźnik zamówił sześć trójczłonowych pojazdów z wymogiem spełnienia wszystkich wymagań TSI. Był to pierwszy w Polsce przetarg wymagający dostawy pojazdu w pełni zgodnego z przepisami TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności).

W wyniku tego w Nowym Sączu powstały pojazdy typu 36WEa - gdzie literka "a" świadczy właśnie o różnicy typu pojazdu w związku ze zmianami jakie zastosowano w pojeździe ze względu na TSI, co wpłynęło na konieczność przeprowadzenia nowej homologacji pojazdów trójczłonowych.

Pierwszy Impuls typu 36WEa został dostarczony Kolejom Dolnośląskim pod koniec sierpnia 2014 r., a 19 października odbyła się uroczysta prezentacja tych pociągów na stacji w Legnicy. Prototypowy egzemplarz NEWAG zaprezentował również w 2014 roku na Międzynarodowych Targach Technik Komunikacyjnych InnoTrans w Berlinie.

Pojazdy typu 36WEa zostały dostarczone również w zamówieniu zrealizowanym przez Południową Grupę Zakupową. W skład grupy weszły cztery województwa, które zamówiły łącznie 19 elektrycznych zespołów trakcyjnych: świętokrzyskie (lider) - 6 sztuk, małopolskie - 6 sztuk, śląskie - 6 sztuk i podkarpackie - 1 sztuka.

Podstawowe różnice w pojazdach dla poszczególnych województw to: wojewódzkie barwy zewnętrzne oraz kolorystyka wnętrza, a w jednostkach małopolskich dodatkowa jedna para drzwi w środkowych członach.

W 2016 roku trójczłonowe jednostki zostały dostarczone do województwa opolskiego. Trójczłonowe jednostki zostały zamówione również w tym samym roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach przetargu na dostawę pojazdów trój i czteroczłonowych.

Najnowszym produktem rodziny Impuls są pięcioczłonowe jednostki zamówione w 2014 roku w ilości 12-tu sztuk przez Koleje Mazowieckie. Dostawy jednostek do Warszawy rozpoczęły się w maju 2015 roku. Koszt zamó­wie­nia to ponad 257 mln zł brutto.

W nocy z 28 na 29 sierpnia 2015 jednostka 45WE-010 na Centralnej Magistrali Kolejowej pobiła dotychczasowy rekord prędkości dla EZT polskiej produkcji (ustanowiony przez jednostkę 31WE - 211,6 km/h), przejeżdżając odcinek między Psarami, a Górą Włodowską z prędkością 225,2 km/h. Więcej informacji o jeździe rekordzisty w opisie EZT 45WE w poniższym linku.

Kolejne pięcioczłonowe Impulsy zostały dostarczone w 2017 roku do Kolei Małopolskich razem z jednostkami 4-członowymi. Ostatni z dostarczonych pojazdów do KMŁ był jednocześnie 100-tnym Impulsem wyprodukowanym przez Newag.

13 września 2017 roku Newag dostarczył Kolejom Dolnośląskim pierwsze 2 z 11-stu zamówionych pięcioczłonowych Impulsów. Cechuje je oczywiście pełna zgodność z wymaganiami TSI. Jednostki te wyposażone są w system ERTMS /ETCS poziomu 2. Pojazdy wyposażone są w fotele z regulowanymi oparciami, pod którymi zabudowane są gniazda zasilania 230 V oraz porty USB umożliwiające ładowanie m.in. telefonów komórkowych czy tabletów. Oczywiście standardem ejst jednostki posiadają na pokładzie WI-FI, klimatyzację, monitoring i nowoczesny system informacji pasażerskiej.

W 2018 roku NEWAG wygrał przetarg na dostawę pięciu Impulsów typu 45WE dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

EU160

E186

SA105